fbpx

BÖBREK TAŞLARINDA ESWL TEDAVİSİ

Böbrek taşlarında ESWL tedavisi kullanılarak  2.5-3 cm kadar büyüklüğe ulaşan taşlar tedavi  edilmektedir. ESWL tedavisi ses dalgası(şok dalgası) kullanılarak taşların ufak  parçalara ayrılmasıdır. Ufak parçalara ayrılan böbrek taşları bu şekilde  kanalda (üreterde) takılmadan idrar kesesine inmekte ve işeme ile vücut dışına  atılmaktadır.

ESWL TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

ESWL tedavisi sırasında hasta cihazın masasına arka üstü  yatmaktadır, cihazın içi su dolu balonu hastanın böbrek bölgesine temas  etmektedir. Cihazın ekranında taş görüntülenir ve şok dalgalarının gideceği  nokta olarak taşın tam üzeri hedeflenir. ESWL tedavisinin başlamasıyla su dolu  balon içerisinde oluşturulan ses(şok) dalgaları vücuda herhangi bir zarar  vermeden geçerek taşın tam üzerinde hedefe çarpar. Çarpmanın etkisi ve taş  yüzeyinde oluşturduğu kuvvet ile taş ufak parçalara ayrılmakta ve böbreğin  ürettiği idrar ile kanaldan aşağıya doğru itilmektedir. ESWL tedavisinin taşı  parçalamak yanında, taş parçalarını hareketlendirmek gibi de etkisi  bulunmaktadır.

ESWL TEDAVİSİNE NEDEN GEREK DUYULMAKTADIR?

ESWL tedavisi uygulanmasının en önemli nedeni böbrekte  kendiliğinden düşemeyecek derecede büyük taşın veya taşların (2.5-3.cm) bulunmasıdır.  Bu derecede büyük taşlar genellikle ağrı yapmakla beraber, bazen de hastayı  rahatsız etmeyecek derecede çok hafif ağrı veya tamamen ağrısız olabilmektedir.  Ancak büyük böbrek taşlarının çoğu böbreğin idrar pasajını engellemekte ve  böbreğin çalışmasını azaltmakta ve bir süre sonra tamamen  durdurabilmektedir(fonksiyone etmeyen böbrek). İdrar pasajını tamamen  engelleyen üreter taşları da bazen ESWL tedavisine başlanılmadan böbreğe geri  itilerek kanalın açık kalması sağlanmakta ve ESWL tedavisinin etkinliği  artmaktadır.

ESWL TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Hastaneye yatış gerektirmeyen bir tedavi olması
  • Uygun kalitede cihaz ve gereken tıbbi donanımda  gerçekleştirildiği takdirde yüksek başarı oranı
  • Dokuyu veya organı kesme, yaralama vb risklerinin  bulunmaması
  • Tekrarlanabilir bir tedavi yöntemi olması
  • Genel anestezi gerektirmemesi

ESWL TEDAVİSİ KİMLERE YAPILMAMALIDIR?

  • Gebelikte yapılması uygun olmamaktadır. Ses dalgalarının  fetuse olası yan etkileri bulunabilmektedir.
  • Şiddetli böbrek iltihabı durumları
  • Ciddi kanama bozukluğu olan durumlar
  • Böbrek kanseri ve ciddi böbrek şekil bozukluğu olan  durumlar.

ESWL TEDAVİSİ SONRASI NELER BEKLENMELİDİR?

 ESWL tedavi sonrası idrar kanlı veya koyu renkte  gelebilmektedir. Ertesi gün itibariyle günlük normal aktivitelere devam etmek  gerekmektedir. Kırılan parçaların dökülebilmesi için bol miktarda sıvı  tüketilmesi (3-4lt) faydalıdır.