fbpx

Akupunktur

Akupunktur kelimesi latince kökenli olup;

Acus: İğne   Punctura: Batırma, delme, anlamına gelmektedir.

Modern anlamda; vücut derisinde bulunan bazı özel alanlara (Akupunktur noktalarına ) akupunktur eğitimi almış bir akupunktur uzmanı tarafından, belirli bir süre iğne, lazer veya ultrason dalgaları uygulayıp uyarma işlemine denir.

TARİHÇESİ

Geleneksel Çin Tıbbı , yaklaşık 3000 yıllık bir süre içerisinde gelişmiştir.Noktaların yerleşimini gösteren tablolar ilk olarak 317-581 yılları arasında çizilmiştir.

Akupunktur ilk olarak Dabry (1853) ve Morant (1927) tarafından Batı'ya tanıtıldı.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Akupunktur bu anlamda bir denge tedavisidir. Akupunktur’a göre hastalıklar enerji dengesi bozukluğundan ortaya  çıkar ve bu denge tekrar korunduğunda da hastalar iyileşirler.

İnsan vücudunda bin kadar uyarı noktası vardır ve bu noktalardan 650-700 tanesi kullanılır. Her hastalık için ayrı program ve ayrı noktalar bulunmaktadır. Önemli olan doğru bir teşhisle, hangi noktaya nasıl bir uyarı yapılacağıdır (lazer, iğne ya da hangi iğne); bu çok iyi bilinmelidir.

Akupunktur tedavisinde prensip, bu iş için özel olarak üretilmiş steril iğnelerin, sterilite kurallarına uygun olarak, belirli deri ve kulak noktalarına çeşitli açılarla ve bazı özelliklerle batırılmasıdır. Daha sonra bu iğneler belli bir süre batırıldığı noktada bırakılır. Gerekirse elektrik akımı verilir. İğneler batırılış durumları, vücutta kalma süresi, verilen elektrik akımının gücü ve süresi tedavinin başarısında en büyük etkendir. İğneler altın, gümüş, bakır ve paslanmaz çelikten yapılır.

AKUPUNKTUR’UN ÇEŞİTLERİ

 • Vücut Akupunkturu     • Kulak Akupunkturu

VÜCUT AKUPUNKTURU

Vücut Akupunkturun amacı, tüm organların düzenli çalışmasını sağlamak, metabolizmayı düzenlemek ve bedenin  elektriksel dengesini sağlamaktır. 

Vücut akupunkturu esas etkiyi oluşturur. Bu etkinin bir süre daha devam etmesini sağlamak için de kulak akupunkturu uygulanır.

Vücutta bulunan 12 ana ve 2 ekstra meridyen aracılığı ile dolaşan Qi enerjisi akupunktur tedavisi ile dengelenir.

KULAK AKUPUNKTURU

Kulakta bedenin hemen hemen her uzvuyla ilgili bir akupunktur noktası bulmaktadır.

Kulak kepçesi şekil olarak baş aşağı duran bir cenini andırır. Böylece organ ve sistemleri kolayca yerleştirebiliriz, özel teknikler kullanarak hangi organda problem olduğunu anlayabilir ve o noktaya akupunktur iğneleri, laser veya elektrik uygulayarak ilgili organ veya sistemdeki rahatsızlığı ortadan kaldırabiliriz.

Vücut akupunkturundan farklı olarak kulak noktaları yalnızca hastalık ve rahatsızlık durumlarında elektriksel olarak detekte edilebilir. Bazen doğru noktaya yapılan uygulama ile tek seans tedavi yeterli olabilir.

AKUPUNKTURLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLARDAN BAZILARI

ROMATİZMAL HASTALIKLAR:Eklem Kireçlenmeleri, Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatik, Romatoid Artrit, Behçet, Lupus, Raynaud Hastalığı, Tenisçi Dirseği, Tetik Parmak, Kronik Eklem Ağrıları

BAĞIMLILIKLAR:Sigara, Alkol, İlaç, Uyuşturucu

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI:Aft, Diş Ağrısı, Diş Eti Hastalıkları, Yemek Borusu Hastalıkları, Hıçkırık, Gastrit, Mide ve 12 Parmak Bağırsağı Ülseri, Kolit, Kabızlık, İshal, Reflü, Geyirme, Bulantı-Kusma, Gebelik Kusmaları

ÜRO-GENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI:Gece Altını Islatma, İdrar Yolu Enfeksiyonları, Prostatit, Cinsel Soğukluk, İktidarsızlık, Kısırlık, Adet Düzensizliği, Ağrılı Adetler, Adet Öncesi Gerginlik, Aşırı Adet Kanaması, Adet Azlığı, Menapoza Bağlı Şikayetler, Tüp Bebek Tedavisine Destek

HORMONAL HASTALIKLAR:Guatr (Fazlalığı yada Eksikliği), Şeker Hastalığı

NÖROLOJİK HASTALIKLAR:Migren, Baş Ağrıları, Yüz Felci, Baş Dönmesi, Kulak Çınlamaları, Meniere Hastalığı, Felç

PSİKİYATRİK HASTALIKLAR:Stres, Depresyon, Uyku Bozuklukları, Kekemelik, Tikler, Panik Atak, Ani Öfke Patlamaları, Fobi, Obsesif Bozukluk

KALP DAMAR HASTALIKLARI:Çarpıntı, Ritim Bozuklukları, Hiper Tansiyon, Hipo Tansiyon

CİLT HASTALIKLARI:Akne (Sivilce), Sedef, Zona, Kronik Egzema, Alerjik Cilt Hastalıkları, Vitiligo

SOLUNUM YOLLARI HASTALIKLARI:Saman Nezlesi, Astım, Bronşit, Sinüzit, Tonsillit, Grip, Kronik Öksürük

DİĞER:Kronik Yorgunluk, El ve Ayak Yanmaları, Aşırı Terleme, Selülit, Aşırı Kilo, Sınav Kaygısı, Konsantrasyon Eksikliği.