fbpx

popup biopuncture        NÖRALTERAPİ  bozulmuş olan beden fonksiyonlarının lokal anestezikler kullanarak vejetatif sinir sisteminin uyarılması ile beden fonksiyonlarının yeniden normalleşmesi esasına dayanan bir tanı-tedavi metodudur.

1900’ lü yıllarda iki alman hekim HUNEKE kardeşler, tedavi edemedikleri migreni olan kızkardeşlerine kalçadan uygulanması gereken, prokain içeren bir ilacı, yanlışlıkla damara enjekte ettiklerinde migrenin bütün bulgularının anında kaybolduğunu görmüşler.Bunun üzerine Huneke kardeşler prokaini çeşitli hastalıklarda kullanmaya başlamışlar ve üç yıllık çalışma sonuçlarını yayınlayarak NÖRALTERAPİ’ nin temelini atmışlar.

        NÖRALTERAPİ yaklaşık yüzyıldır dünyada uygulanmaktadır. Birçok Avrupa ülkesinde başta Almanya olmak üzere üniversitelerde eğitimi verilmektedir. Ülkemizde Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul önderliğinde 2004 yılından beri Uluslararası Huneke’ye Göre Nöralterapi Derneğinin (IGNH) kabul ettiği eğitimler, hekimlere, verilmektedir.

       NÖRALTERAPİ iğne ile lokal anesteziklerin cilt içine ve diğer yumuşak dokulara uygulanması esasına dayanır ancak bazı hekimler tarafından vücuda iğne ile yapılan kortizon,ağrı kesici gibi ilaçlarla yapılan tedavilerle karıştırılmamalıdır.Bu ilaçların etkileri genelde geçici olup nöralterapi kalıcı düzenleme yapmaktadır.

       NÖRALTERAPİ’de kullanılan ilaçlar lokal anesteziklerden procain ve lidokaindir.

       NÖRALTERAPİ nin yan etkisi yok denecek kadar azdır bu nedenle hamileler ve emzirenlerde de uygulanabilir.

       NÖRALTERAPİ çeşitli hastalıklarda ve ağrılı durumlarda kullanılabilen paha biçilmez bir refleks tedavi yöntemidir çünkü ağrıyı baskılamak yerine ağrıya neden olan mekanizmaya etki etmektedir. Nedene yönelik bir tedavidir.

      Tüm bilinen uyarılar (mekanik, termal,  elektromanyetik, kimyasallar,nörotransmitterler, hormonlar, toksinler, mikro organizmalar) hücreye, hücre duvarına değil öncelikle afferent sempatik nöronlara etki ederek birinci olarak  perfüzyonu (dokunun beslenmesini) bozarlar ve ikinci olarak yıkım ürünleri uzaklaştırılamaz ve sağlıklı hücre patolojik hücre grubuna dönüşür.

      Dolayısıyla uygulanacak tedavinin  dokunun kanlanmasını artırması ve toksik ürünlerin atılımını sağlaması gerekir yani vejetatif  sinir sistemini düzenleyen bir tedavi metodunu da kapsaması gerekir. Bu metotlar arasında Nöralterapi,Fizik tedavi, Akupunktur, Refleksoloji, Manuel terapi, vd.leri yer alır ancak refleks tedaviler içerisinde NÖRALTERAPİ  eşsiz bir yere sahiptir çünkü dokunun kanlanmasını artırması ve toksik ürünlerin atılımını en iyi sağlayan metodlardan biri olmasının yanında bozucu alan tedavisinde temel bir yere sahiptir.

      NÖRALTERAPİ ile dokunun kanlanması düzenlenir ve yıkım ürünleri,toksinler dokudan uzaklaştırılır. Bozucu alana müdahele edilerek iyileşme yada iyileşmenin yolu açılmış olur.

  NÖRALTERAPİ NİN UYGULANDIĞI HASTALIKLAR:

Aşağıdaki durumlardafizik tedavi modaliteleriyle beraber uygulanabileceği gibi tek başına da NÖRALTERAPİ uygulanabilir.

Bel,boyun,sırt ağrıları,

Omuz,dirsek,el-elbileği ağrıları

Kalça,diz, ayak-ayak-bileği ağrılarında

Boyun fıtığı,bel fıtığı

Sinir basısına bağlı ağrı

Spondiloz(vertebra kireçlenmesi)

Gonadroz(diz kireçlenmesi)

Menisküs yırtılması

Kalsifik tendinit(omuz kireçlenmesi,topuk dikeni)

Osteoporoz (kemik erimesi)

Yumuşak doku romatizması(fibromiyalji,myofasial ağrı sendromu )

İnflamatuar hastalıklar(romatoid artrit,ankilozan spondilit)

Tenisçi dirseği(lateral epikondilit), Golfçü dirseği(medial epikondilit)

Rotator cuff sendromunda

Ameliyat sonrası skar dokularının neden olduğu sorunlar

Yüz felci

Barsak hastalıkları

Hemoroid

Allerjik hastalıklar

Tiroid hastalıkları,

Hormonal bozukluklar,

Anti-Aging

Vücudun toksinlerden arındırılması

Migren